kupa-bytu

kupa-nehnutelnosti-5-castych-chyb

cenynehCena nehnuteľnosti - faktory, ktoré ju ovplyvňujú. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi ponukovou a realizačnou cenou nehnuteľnosti ...

Čítať celý článok...
 

Dedenie nehnuteľnosti. Dediť je možné zo zákona, zo závetu (testamentu) alebo z obpohreboch týchto dôvodov.   Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona.

Čítať celý článok...
 

Ako postupovať, ak sa má podpis osvedčiť v zahraničí ? Ako je všeobecne známe, podpis prevodcu nehnuteľnosti (predávajúceho, dasvetrcu a pod.) musí byť na zmluve úradne osvedčený. Ak je prevádzajúci zastúpený na základe plnej moci, musí byť podpis na plnej moci osvedčený.

Čítať celý článok...
 

Poplatky na katastri. Výšku poplatkov na katastri určuje sadzobník zákona o správnych poplatkoch .koolky4 Medzi najdôležitejšie položky patria:

Čítať celý článok...
 

moneyPlatenie dane pri predaji nehnuteľnosti. Novela s účinnosťou od 1.1.2011 zrušila oslobodenie od platenia dane z príjmov plynúcich z predaja nehnuteľnosti, v ktorej mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom (došlo k zrušeniu ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov).

Čítať celý článok...
 

manz  Darovanie nehnuteľnosti manželom. V praxi sa často stretávame s otázkou, či je možné darovať nehnuteľnosť manželom do ich bezpodielového spoluvlastníctva (napr. ako svadobný dar).

Čítať celý článok...
 

Úschova peňazí u notára sa v realitnom obchode považuje za jeden z najbezpečnejších spôsobov odovzdania kúpnej ceny. notarPeňažné prostriedky má v dispozícii neutrálna osoba – notár, ktorá zabezpečí, aby sa peniaze odovzdali tomu, komu sa na základe stanovených podmienok dostať majú.

Čítať celý článok...
 
Chybné postupy predávajúcich PDF Tlačiť E-mail

Častým javom na našom realitnom trhu sú dva chybné modely správania sa predávajúcich.

I. Model: Neskúsený predávajúci a predaj na vlastnú päsť

Klient sa rozhodne nehnuteľnosť predať sám, na čom by nemuselo byť nič zlé, ak má dostatočné odborné informácie. Zverejní inzerát na internete a čaká, kým sa mu ozve záujemca. Medzitým sa mu ohlási mnoho realitiek - maklérov (tzv. „naberačov“), ktorí na predávajúcich doslova striehnu. Týmto maklérom dá predávajúci (cez telefón) súhlas, aby ponúkli nehnuteľnosť svojim klientom.

A čo urobia makléri? Prevezmú text, fotografie klienta a zverejnia ich na internete ako vlastnú ponuku. To isté urobia aj ostatní makléri. Výsledkom je, že nehnuteľnosť je v ponuke väčšieho počtu realitných kancelárií, naviac za rôzne ceny! Potenciálny záujemca o nehnuteľnosť je zmätený, rýchlo nadobudne dojem, že nehnuteľnosť je nepredajná, a niečo s ňou asi nie je v poriadku. Realitné kancelárie mu v tomto prípade urobili zlú službu. Ak sa Vám niečo také stalo, je vhodné na určitý čas ponuku stiahnuť z internetu, zistiť, kde všade vašu nehnuteľnosť inzerujú, požiadať realitky, aby inzerát ihneď vymazali (stiahli) (budete prekvapený, koľko ich bude) a pokúsiť sa o rozumnejší predaj vtedy, keď realitný trh na vašu nehnuteľnosť „zabudne“ (o cca 2 až 3 mesiace).

II. Model: Nehnuteľnosť v ponuke viacerých realitiek

V tomto prípade klient nadviaže spoluprácu s viacerými realitkami. Povie si, čím viac realitiek bude moju nehnuteľnosť ponúkať, tým väčšiu šancu mám ju predať. Nejednoznačne sa dohodne na kúpnej cene a provízii. Preto niektoré realitné kancelárie budú nehnuteľnosť propagovať aj so svojou započítanou províziou, iné bez nej. Rozpory vo výške kúpnej ceny, veľké množstvo inzerátov na tú istú nehnuteľnosť majú za následok nedôveru a pochybnosti potenciálnych kupujúcich. Pokiaľ nebude mať predávajúci šťastie, bude musieť postupovať podobne ako pri prvom modeli (stiahnuť z portálov všetky inzeráty a počkať pár mesiacov).

 

« späť