kupa-bytu

kupa-nehnutelnosti-5-castych-chyb

cenynehCena nehnuteľnosti - faktory, ktoré ju ovplyvňujú. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi ponukovou a realizačnou cenou nehnuteľnosti ...

Čítať celý článok...
 

Dedenie nehnuteľnosti. Dediť je možné zo zákona, zo závetu (testamentu) alebo z obpohreboch týchto dôvodov.   Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona.

Čítať celý článok...
 

Ako postupovať, ak sa má podpis osvedčiť v zahraničí ? Ako je všeobecne známe, podpis prevodcu nehnuteľnosti (predávajúceho, dasvetrcu a pod.) musí byť na zmluve úradne osvedčený. Ak je prevádzajúci zastúpený na základe plnej moci, musí byť podpis na plnej moci osvedčený.

Čítať celý článok...
 

Poplatky na katastri. Výšku poplatkov na katastri určuje sadzobník zákona o správnych poplatkoch .koolky4 Medzi najdôležitejšie položky patria:

Čítať celý článok...
 

moneyPlatenie dane pri predaji nehnuteľnosti. Novela s účinnosťou od 1.1.2011 zrušila oslobodenie od platenia dane z príjmov plynúcich z predaja nehnuteľnosti, v ktorej mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom (došlo k zrušeniu ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov).

Čítať celý článok...
 

manz  Darovanie nehnuteľnosti manželom. V praxi sa často stretávame s otázkou, či je možné darovať nehnuteľnosť manželom do ich bezpodielového spoluvlastníctva (napr. ako svadobný dar).

Čítať celý článok...
 

Úschova peňazí u notára sa v realitnom obchode považuje za jeden z najbezpečnejších spôsobov odovzdania kúpnej ceny. notarPeňažné prostriedky má v dispozícii neutrálna osoba – notár, ktorá zabezpečí, aby sa peniaze odovzdali tomu, komu sa na základe stanovených podmienok dostať majú.

Čítať celý článok...
 
Obhliadka nehnuteľnosti pri kúpe PDF Tlačiť E-mail

Jasne si stanovte termín obhliadky

Častou chybou je nejasné dohodnutie termínu obhliadky. Vznikajú z toho nedorozumenia a obhliadka sa potom môže niesť v nervóznom duchu. Napriek jasne stanovenému termínu obhliadky si dajte námahu a 3 - 4 hodiny pred termínom obhliadkou sa telefonicky ubezpečte, či nevznikli na strane predávajúceho nejaké zmeny a či termín platí. Nie vždy si predávajúci termín riadne zapísal tak mu aspoň poslúžite ako pripomienka. Ak vám povie, že termín neplatí a ušetríte si čas, keďže by ste ho na nehnuteľnosti hľadali asi márne

Žiadajte dokumenty

Ak nechcete kúpiť mačku vo vreci, je treba sa dôkladne oboznámiť s dokumentami, ktoré s nehnuteľnosťou súvisia. V tomto štádiu si od vlastníka alebo realitnej kancelárie žiadajte tieto dokumenty »

Nebojte sa klásť veľa otázok

Predávajúci musí byť pripravený na veľa otázok. Ako navigácia vám môže poslúžiť formulár pre kupujúceho alebo si vytvorte vlastný. Formulár vám poslúži ako vaša externá pamäť pri rozhodovaní medzi viacerými nehnuteľnosťami. Ak navštívite počas týždňa 5 - 6 nehnuteľností a len máloktorý človek si zapamätá všetky ich podstatné parametre.

Nehanbite sa dojednať opakované obhliadky

Rozumný predávajúci pochopí, že tak závažné rozhodnutie, ako je kúpa nehnuteľnosti sa nezaobíde bez dôkladného preskúmania nehnuteľnosti. Nebojte sa vziať na obhliadku aj vašich blízkych alebo priateľov, ak je u nich predpoklad, že vám poskytnú vecné stanovisko.

Oplatí sa urobiť dôkladnú prieskumnú prechádzku aj po okolí. Cez pracovný deň, večer aj cez víkend. Možno zistíte, že sused je umelecký kováč, alebo že neďaleko je autoservis, alebo že sa susedia javia ako menej prispôsobiví a pod.

Technická inšpekcia nehnuteľnosti

Ak chcete mať istotu aj o technickom stave nehnuteľnosti, zavolajte na obhliadku znalca, prípadne osobu, ktorá má skúsenosti s technickým zisťovaním a vie posúdiť závažnosť prípadných konštrukčných, statických a iných nedostatkov. Mal by vedieť odhadnúť aj sumu s akou treba pri odstránení nedostatkov počítať. Ak kupujete byt alebo rodinný dom, odporúčame preskúmať z technického hľadiska najmä tieto veci »

Nevyjednávajte o cene predčasne

Aj diskusia o prípadnej zľavy z ceny má svoj čas. Ak si začnete žiadať zľavu pred tým, ako ste nehnuteľnosť navštívili, budete považovaný prinajmenšom za špekulanta. Počkajte s vyjednávaním, času, kým podpíšete prvú zmluvu, bude ešte veľa. Čím viac informácií budete mať o nehnuteľnosti (aj o predávajúcom), tým lepšiu pozíciu budete mať vo vyjednávaní. Ak sa pustíte do vyjednávania, zhodnoťte najskôr svoju pozíciu a zamyslite sa nad situáciou predávajúceho, najmä ako dlho už nehnuteľnosť predáva, aká nálada vládne na realitnom trhu, koľko konkurenčných (porovnateľných) nehnuteľností je v danom čase v ponuke a pod.

Vyhodnoťte informácie komplexne

Aj keď je to veľakrát ťažké, skúste výhody a nevýhody skúmať pri nehnuteľnostiach komplexne. Aj malá nevýhoda môže začať neprekonateľne prekážať. Aj keď sa hovorí, že pri výbere nehnuteľnosti hrajú veľkú rolu emócie, skúste ich kombinovať s číslami a čierno-bielymi faktami, aby ste časom svoje rozhodnutie neľutovali. Majte pri rozhodovaní pred očami letáčiky predávajúcich, fotky a formuláre, prípadne stanovisko znalca. .

Ak ste sa rozhodli, konajte.

Ak ste sa definitívne rozhodli o kúpe nehnuteľnosti, konajte a kontaktujte predávajúceho.

« späť