kupa-bytu

kupa-nehnutelnosti-5-castych-chyb

cenynehCena nehnuteľnosti - faktory, ktoré ju ovplyvňujú. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi ponukovou a realizačnou cenou nehnuteľnosti ...

Čítať celý článok...
 

Dedenie nehnuteľnosti. Dediť je možné zo zákona, zo závetu (testamentu) alebo z obpohreboch týchto dôvodov.   Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona.

Čítať celý článok...
 

Ako postupovať, ak sa má podpis osvedčiť v zahraničí ? Ako je všeobecne známe, podpis prevodcu nehnuteľnosti (predávajúceho, dasvetrcu a pod.) musí byť na zmluve úradne osvedčený. Ak je prevádzajúci zastúpený na základe plnej moci, musí byť podpis na plnej moci osvedčený.

Čítať celý článok...
 

Poplatky na katastri. Výšku poplatkov na katastri určuje sadzobník zákona o správnych poplatkoch .koolky4 Medzi najdôležitejšie položky patria:

Čítať celý článok...
 

moneyPlatenie dane pri predaji nehnuteľnosti. Novela s účinnosťou od 1.1.2011 zrušila oslobodenie od platenia dane z príjmov plynúcich z predaja nehnuteľnosti, v ktorej mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom (došlo k zrušeniu ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov).

Čítať celý článok...
 

manz  Darovanie nehnuteľnosti manželom. V praxi sa často stretávame s otázkou, či je možné darovať nehnuteľnosť manželom do ich bezpodielového spoluvlastníctva (napr. ako svadobný dar).

Čítať celý článok...
 

Úschova peňazí u notára sa v realitnom obchode považuje za jeden z najbezpečnejších spôsobov odovzdania kúpnej ceny. notarPeňažné prostriedky má v dispozícii neutrálna osoba – notár, ktorá zabezpečí, aby sa peniaze odovzdali tomu, komu sa na základe stanovených podmienok dostať majú.

Čítať celý článok...
 
Vývoj cien nehnuteľnosti PDF Tlačiť E-mail

Je vhodné obdobie na predaj ?

Častou otázkou, ktorú si kladú predávajúci, je v ktorom období začať s predajom nehnuteľnosti. Obdobie, kedy sa obchoduje s nehnuteľnosťami aktívnejšie, je jar a jeseň. Ak nehnuteľnosť predávate, inzerovať je vhodné v začiatkoch týchto prechodných období. Treba ale počítať s tým, že priemerná doba, počas ktorej sa nehnuteľnosť predá, sa pohybuje medzi dvoma až troma mesiacmi, rodinné domy sa zvyknú predávať aj dlhšie. Kým si pozemok alebo iný napríklad komerčný objekt nájde svojho nového vlastníka, môže trvať aj rok. Ako to už v živote býva, sú situácie, kedy je treba konať hneď a nehnuteľnosť predať čo najrýchlejšie, vtedy musí mať nehnuteľnosť atraktívnu cenu a tá je o niečo nižšia ako priemer.

Vývoj cien nehnuteľností

Pred predajom či kúpou sa oplatí oboznámiť sa s vývojom cien nehnuteľností za uplynulé obdobie (napr. aj prostredníctvom internetových stránok www.nbs.sk alebo www.topreality.sk). Faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu, je veľké množstvo. Medzi globálnejšie patria najmä celkový ekonomický rast v krajine, "nálada" bánk pri poskytovaní úverov, úročenie a s tým spojené aj optimistické alebo pesimistické očakávania výnosov z investícií do realít a tiež zamestnanosť v regióne (príchod / odchod veľkých investorov) a pod.

« späť